Четири најдобри пијалаци за намалување на мастите од стомакот

Ф.З.
/ 23.02.2023 / 17:56

Губењето килограми и салото на стомакот може да биде тежок и макотрпен процес. Меѓутоа, ако сакате да се ослободите од салото што е можно поскоро, можете во вашиот план да додадете пијалаци кои го забрзуваат процесот на слабеење.

Пијалаците кои помогаат во овој процес се оние кои ве одржуваат хидрирани, имаат многу малку додаден шеќер и калории и содржат хранливи материи или антиоксиданси кои можат да помогнат во борбата против стареењето и да го поттукнат губењето на тежината.

Вода

Еден е од најефективните пијалаци за согорување маснотии и воедно за одржување на вашата кожа со младешки изглед цело време стои точно пред вашиот нос.

Кејти Томашко, регистриран диететичар, вели дека најдоброто нешто за губење на салото од стомакот е водата.

„Водата обезбедува хидратација, што може да помогне во одржувањето на здрав метаболизам и здрав начин на живот. Одржувањето на здрав начин на живот може да помогне во контролата/одржувањето на тежината и може да помогне да се забават одредени ефекти од стареењето, како што се когнитивното оштетување и намалениот интегритет на кожата“, додава таа.

Црно кафе

Ако сакате да се дружите со шолја црно кафе, можеби веќе сте пронашле еден од најдобрите пијалаци за намалување на салото на стомакот и одржување на вашата кожа безвременска.

„Црното кафе е пијалак без калории кој има толку многу антиинфламаторни антиоксиданси и хидрира. И двете помагаат во согорувањето на маснотиите (го поттикнуваат метаболизмот - како и кофеинот) и против стареењето со тоа што ја одржуваат кожата дебела и хидрирана“, додава таа.

Голема студија на возрасни Јапонци, објавена во Nutrients, покажа дека секојдневното консумирање кафе е поврзано со помала инциденца на абдоминални масти.

Ако сакате кафе, само внимавајте колку шеќер додавате во секоја шолја, а најдобро е да го пиете без воопшто шеќер. Студијата објавена во European Journal of Preventive Cardiology покажа дека повисоките нивоа на додаден шеќер се поврзани со повисоки масти во стомакот.

Зелен чај

Иако црното кафе звучи примамливо, многу луѓе не можат да замислат да се откажат од утринскиот зелен чај - особено ако сакаат да согорат малку сало на стомакот. За среќа, зелениот чај има слични придобивки како црното кафе. Д-р Хунс објаснува дека зелениот чај содржи антиоксиданси кои го спречуваат воспалението и обезбедуваат да останете хидрирани.

Студијата објавена во Journal of Environmental Research and Public Health откри врска помеѓу високата консумација на зелен чај и помалите шанси за абдоминална дебелина. Друга студија, објавена во Journal of Functional Foods, заклучи дека учесниците кои пиеле зелен чај 12 недели имале помалку висцерални масти од оние што не пиеле - на крајот од студијата. Иако има многу човечки студии за зелениот чај и стомачните масти, има помалку истражувања за зелениот чај и стареењето на кожата. Сепак, една студија за животни објавена во Toxicological Research покажа дека полифенолите кои се наоѓаат во зелениот чај може да имаат антистаречки ефекти на кожата.

Овие комбинирани придобивки од зелениот чај можат да помогнат во забавување на процесот на стареење и да се осигурате дека ќе останете чекор понапред од старечките линии и брчките, како и од салото на стомакот.

Црн чај

Д-р Хунс исто така го става црниот чај заедно со зелениот чај како одличен пијалак за согорување на маснотиите на стомакот и забавување на стареењето. Не е изненадувачки што овој пијалак може да се пофали со антиоксиданси кои помагаат во спречување на воспаленија, се борат со брчките, па дури и може да ви помогнат да изгубите тежина.

Според извештајот објавен во Molecules, црниот чај содржи полифеноли за кои е познато дека ви помагаат да ја контролирате вашата тежина и да го намалите ризикот од дебелина. Ако сето тоа не беше доволно, црниот чај исто така ја одржува вашата кожа полна и хидрирана, што го прави прекрасен пијалак за посегнување кога сте исушени и сакате да му направите услуга на вашето тело.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе