Четири најдобри пијалаци за намалување на мастите од стомакот

Ф.З.
/ 23.02.2023 / 17:56

Губењето килограми и салото на стомакот може да биде тежок и макотрпен процес. Меѓутоа, ако сакате да се ослободите од салото што е можно поскоро, можете во вашиот план да додадете пијалаци кои го забрзуваат процесот на слабеење.

Пијалаците кои помогаат во овој процес се оние кои ве одржуваат хидрирани, имаат многу малку додаден шеќер и калории и содржат хранливи материи или антиоксиданси кои можат да помогнат во борбата против стареењето и да го поттукнат губењето на тежината.

Вода

Еден е од најефективните пијалаци за согорување маснотии и воедно за одржување на вашата кожа со младешки изглед цело време стои точно пред вашиот нос.

Кејти Томашко, регистриран диететичар, вели дека најдоброто нешто за губење на салото од стомакот е водата.

„Водата обезбедува хидратација, што може да помогне во одржувањето на здрав метаболизам и здрав начин на живот. Одржувањето на здрав начин на живот може да помогне во контролата/одржувањето на тежината и може да помогне да се забават одредени ефекти од стареењето, како што се когнитивното оштетување и намалениот интегритет на кожата“, додава таа.

Црно кафе

Ако сакате да се дружите со шолја црно кафе, можеби веќе сте пронашле еден од најдобрите пијалаци за намалување на салото на стомакот и одржување на вашата кожа безвременска.

„Црното кафе е пијалак без калории кој има толку многу антиинфламаторни антиоксиданси и хидрира. И двете помагаат во согорувањето на маснотиите (го поттикнуваат метаболизмот - како и кофеинот) и против стареењето со тоа што ја одржуваат кожата дебела и хидрирана“, додава таа.

Голема студија на возрасни Јапонци, објавена во Nutrients, покажа дека секојдневното консумирање кафе е поврзано со помала инциденца на абдоминални масти.

Ако сакате кафе, само внимавајте колку шеќер додавате во секоја шолја, а најдобро е да го пиете без воопшто шеќер. Студијата објавена во European Journal of Preventive Cardiology покажа дека повисоките нивоа на додаден шеќер се поврзани со повисоки масти во стомакот.

Зелен чај

Иако црното кафе звучи примамливо, многу луѓе не можат да замислат да се откажат од утринскиот зелен чај - особено ако сакаат да согорат малку сало на стомакот. За среќа, зелениот чај има слични придобивки како црното кафе. Д-р Хунс објаснува дека зелениот чај содржи антиоксиданси кои го спречуваат воспалението и обезбедуваат да останете хидрирани.

Студијата објавена во Journal of Environmental Research and Public Health откри врска помеѓу високата консумација на зелен чај и помалите шанси за абдоминална дебелина. Друга студија, објавена во Journal of Functional Foods, заклучи дека учесниците кои пиеле зелен чај 12 недели имале помалку висцерални масти од оние што не пиеле - на крајот од студијата. Иако има многу човечки студии за зелениот чај и стомачните масти, има помалку истражувања за зелениот чај и стареењето на кожата. Сепак, една студија за животни објавена во Toxicological Research покажа дека полифенолите кои се наоѓаат во зелениот чај може да имаат антистаречки ефекти на кожата.

Овие комбинирани придобивки од зелениот чај можат да помогнат во забавување на процесот на стареење и да се осигурате дека ќе останете чекор понапред од старечките линии и брчките, како и од салото на стомакот.

Црн чај

Д-р Хунс исто така го става црниот чај заедно со зелениот чај како одличен пијалак за согорување на маснотиите на стомакот и забавување на стареењето. Не е изненадувачки што овој пијалак може да се пофали со антиоксиданси кои помагаат во спречување на воспаленија, се борат со брчките, па дури и може да ви помогнат да изгубите тежина.

Според извештајот објавен во Molecules, црниот чај содржи полифеноли за кои е познато дека ви помагаат да ја контролирате вашата тежина и да го намалите ризикот од дебелина. Ако сето тоа не беше доволно, црниот чај исто така ја одржува вашата кожа полна и хидрирана, што го прави прекрасен пијалак за посегнување кога сте исушени и сакате да му направите услуга на вашето тело.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Фит

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Read more

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Read more

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе