Четири најдобри здравствени придобивки од јадењето компири

Иако многумина сметаат дека јаглехидратите се штетни, тие се еден од трите макронутриенти кои се потребни во исхраната за да телото добива енергија.

Ако ги исфрлите од исхраната, не само што ќе го исфрлите главниот извор на енергија, туку и ќе имате многу ограничено мени. Од исклучителна важност е да ги пронајдете јаглехидратите кои му одговараат на вашиот организам.

Најдобриот извор на јаглехидрати се компирите. Ако го подготвите на вистински начин може да биде одлична опција за ручек.

Компирот е полн со влакна

Меѓу најважните нутритиенти во компирите се влакната кои го намалуваат нивото на шеќер во крвта и холестеролот.

Содржат повеќе калиум отколку банана

Бананите се познати по количината на калиум кој го содржат, но тоа не е ни приближно на тоа колку калиум содржат компирите. Еден среден компир содржи 897 мг калиум, а една банана содржи 422 мг калиум.

Богати се и со останати нутритиенти

Покрај влакна и калиум, компирот е богат и со други нутритиенти како што се Ц и Б витамин, манган, магнезиум, фосфор.

Компирите ќе ве држат сити најдолго време.

Богати се со скроб

Скробот во компирите ги храни добрите бактерии во вашиот дигестивен систем, па поради тоа подолго време сте сити.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Здравје

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Read more

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Read more

Лекарства или психотерапија – што е подобро за вас?

Read more

Колку е опасен делта сојот за бремените жени?

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе