Четири основни причини зошто многумина глумат оргазам

Дали некогаш сте биле неискрени со партнерот кога станува збор за постигнување оргазам?

Околу 80% од луѓето барем еднаш во животот одглумиле оргазам, покажа истражување на интернет страницата Kinkly која се занимава со промоција на секс, едукација и продажба на секс помагала.

Анкетата ја пополниле над 1200 луѓе, кои одговориле и на прашањето колку често не се искрени кога станува збор за оргазмот и зошто така постапиле.

Резултатите покажале дека 87% од жените во еден момент одглумиле оргазам, во споредба со 69% од мажите. Жените исто така редовно се преправаат дека доживуваат оргазам околу 37% од времето, додека мажите тоа го прават 9%.

Дури 74% од испитаниците биле уверени дека тоа го прават толку добро што партнерот не забележува дека лажат.

Кога станува збор за искрен оргазам, жените признале дека редовно го доживуваат околу 70% од случаите, додека кај мажите процентот е поголем, односно 86%.

Одделиле четири најчести причини за глумење оргазам:

  • Не сакале нивниот партнер да се чувствува лошо.
  • Поради желба сексуалната средба побрзо да заврши.
  • За подобро партнерот да се чувствува.
  • Поради чувство дека од нив се очекува да заврши сексот и покрај тоа што бил сексуално задоволен.

Во текот на анкетата, 62% од луѓето рекле во текот на секс и двајцата партнери секогаш треба да доживеат оргазам. Од страницата се обидуваат да им објаснат на луѓето дека сексуалните средби постојат поради желбата за уживање, а дека оргазмите не се показател на добар секс.

Сексот не е само оргазам, тоа се сите уживања и задоволства кои се доживуваат до доаѓањето на таа точка. Сметаат дека луѓето треба повеќе да се опуштат и престанат да глумат оргазам и да гледаат како на нешто што ете мора да се случи по секоја цена, пишува Health.

Тагови
реклама

Љубов и секс

Какви мажи сакаат жените?

Read more

Кои се најсреќните датуми за свадба во 2023?

Read more

Секс позата „пегла“ е идеална за оние кои не сакаат акробации

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе