Четири особини кои децата ги наследуваат од мајките

Без оглед на тоа дали бебето e копија на вас или на вашиот сопруг, науката вели дека бебето ги наследува овие особини само од мајката.

Од нашите родители наследуваме сè, од однесувањето до интелигенцијата.

Иако гените се сложена работа, истражувањата покажаа дека некои особини ги наследуваме само од мајките.

Интелигенција

Истражувањето кое е спроведено на Универзитетот во Глазгов во кое се испрашани повеќе од 12.000 млади луѓе на возраст од 14 до 22 години, покажа кои фактори влијаат на интелигенцијата на детето, вклучувајќи го економскиот статус и образованието. Резултатите покажаа дека интелигенцијата децата ја наследуваат од своите мајки.

Навика за одмор

Од мајките зависи дали имаме добар или лош сон.

Начин на стареење

Гените на мајката влијаат на процесот на стареење. Научниците од Институтот Мax plank открија дека гените кои ги наследуваме од мајките го контролираат стареењето.

Менопауза

Начинот на кој ќе поминете низ овој период, исто така ќе го наследите од вашата мајка. 

Истражувањето кое опфати преку 2000 жени покажа дека и раната и доцната менопауза се наследува од мајките. 

Меѓутоа, истражувачкиот тим нагласи дека и животниот стил влијае на генетиката. На пример, жените коишто пушат, во менопауза влегуваат две години порано од жените кои не се пушачи.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Живот

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Read more

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Read more

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Магазин

  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе