КОНКАКАФ ГОЛ КУП 2021

Четири останаа во игра за фудбалски првак на Северна Америка

Филип Здравески
/ 26.07.2021 / 12:12

Првенството на Северна Америка, познато како Голд Куп, дојде до самата завршница откако ноќеска се комплетираа полуфиналните двојки.

Репрезентацијата на Канада, која е најмалку позната по фудбал, успеа да приреди изненадување и да ја исфрли Костарика, редовен учесник на Светските првенства и еден од фаворитите за пехарот. Канаѓаните иако на првенството настапуваат без своите две најголеми ѕвезди, Алфонсо Дејвис од Баерн и Џонатан Дејвид од Лил, сепак стигнаа до своето прво полуфинале по 2007 година откако со 2:0 ги елиминираа Костариканците. Џуниор Хојлет во 18. минута ја најави победата која ја запечати Стивен Еустакио во 68. минута.

Домаќинот САД е во потрага по својот седми пехар. Ноќеска се намачи со Јамајка чиј отпор го скрши на седум минути пред крајот благодарение на голот на Мет Хоп.

Remote video URL

Претходно во неделата гостинот Катар ја продолжи одличната серија и со 3:2 славеше над Ел Салвадор. Уште во 2. минута Али Алмоез го отвори резултатот, а по 8 минути игра водството го дуплираше Абдулазиз Хатим. Актуелниот азиски првак десет минути по паузата дојде до убедливи 3:0 со вториот гол на голгетерот Алмоез, а потоа за кратко Ел Салвадор се врати во игра со двата гола на Хоакин Ривас во 63. и 66. минута. Сепак, докрај Салвадорците не успеаја да дојдат до трет гол.

На бранителот на тронот и главен фаворит, Мексико, му беа потребни 38 минути за да го среди Хондурас. Рохелио Фунес во 26. минута, Џонатан дос Сантос во 31. и Орбенил Пинеда во 38. минута се погрижија за убедлива победа.

Полуфиналните натпревари се на програмата в петок рано наутро. Во Остин од 1:30 часот по македонско време ќе се сретнат Катар и САД, додека во 4:00 во Хјустон Мексико и Канада ќе го дадат вториот финалист.

Финалето е закажано за 5:30 часот на 2 август на „Алиџант“ стадионот во Парадајс, Невада.

URL

Мексико со 11 трофеи е лидер во Северна Америка, САД има 6 (последниот во 2017), Канада има 2 од кои последниот во 2000, додека Катар прв пат учествува и ќе се обиде да стане трета репрезентација која како гостин дошла до финале откако тоа претходно им успеа на Бразил (во 1996 и 2003) и на Колумбија (во 2000 година).

Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе