Четири прашања кои треба да си ги одговорите пред да го смените работното место

По завршувањето на средно училиште или факултетско образование, многумина од нас сонуваат за реализирање на успешна кариера во избраното поле.

Сепак, некои луѓе, иако успеале да најдат работа по струга и биле (релативно) успешни во тоа што го работат, сакаат да пробаат нешто ново. Бараат нов предизвик, нови видици, промена.

Други пак, работеле нешто сосема поразлично од она за кое биле квалификувани, но не се пронаоѓаат во таа струка и сакаат да се обидат со нова кариера.

Кои и да се причините, пред да го смените работното место, треба да си ги поставите следните четири прашања и искрено да си ги одговорите.

Дали чувствуваш страст кон оваа работа?

Многу е важно работата која ја работитеда ја обавувате со голема жар и страст. Ако сте безволни, незаинтересирани и неисполнети, тоа ќе се одрази на вашата работа и на вашето ментално здравје. Ниту една сума на плата нема да може да ја надомести страста на работењето нешто што го сакате и задоволството од сработеното и фактот дека нешто создавате.

Каде се гледаш себе си за неколку години?

Кога ќе си го поставите ова прашање подобро ќе разберете дали воопшто сте подготвени за овој чекор. Јасната визија, но и јасниот план за реализација се најважни алатки при менување на кариерата. Бидете реални со себе и објаснете си дали ова е правилно и изводливо. Исто така треба да се замислите и да си одговорите искрено на прашањето дали се гледате себе си во таа бранша на работа по неколку години. Треба да бидете сигурни дека можете да се посветите на потребите на таа работа и да се прашате како оваа промена ќе се одрази на вашиот личен и семеен живот.

Кои се твоите очекувања?

Тоа што сакате да ја смените кариерата не значи и дека ќе успеете во тоа. Мора да се подготвите за неуспех и да бидете реални дека и покрај сите ваши напори и најдобри намери, ова можеби нема да успее. Поставете си реални цели и сослушајте ги советите на луѓе кои веќе го направиле тоа, но и луѓето кои добро ве познаваат.

Кој може да ти помогне?

Ова е многу важно прашање. Не станува збор за непотизам или „патерица“ од каков било вид. Напротив, станува збор за систем на поддршка, советници, па дури и партнери во вашата голема промена. Прифатете ја понудената помош и со достоинство повлечете се од таму каде нема да ви биде дадена. Помошта од семејството и пријателите е многу важна, дури и ако е само во форма на поддршка, охрабрување и советување.

Тагови
реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе