Четири прстени на врвот на светот: Audi e-tron GT ја доби наградата World Car 2022

 Audi e-tron GT quattro е голем победник на овогодинешното доделување на World Car наградите за автомобили, кои по 18-ти пат беа доделени во Њујорк.

Номиниран во категориите Светски Електричен Автомобил на годината, Светски Автомобил со Високи Перформанси и Светски Дизајн на Автомобили на годината, e-tron GT quattro ја однесе титулата Светски Автомобил со Високи Перформанси на најголемата и најпрестижна церемонија на доделување на нови автомобили во светот, наречена „Оскари на автомобилскиот свет“.

Повеќе од 100 авто-новинари од целиот свет темелно ги тестираа автомобилите што се квалификуваа, а потоа гласаа за нив.

„Среќни сме што целосно електричниот Audi e-tron GT quattro беше финалист во три категории само една година по неговата светска премиера“, рече Оливер Хофман, член на Управниот одбор за технички развој, по програмата за награди. „Фактот што Audi e-tron GT quattro ја презема титулата „World Performance Car“ и со тоа оваа награда ја добива Audi по петти пат, секако, нѐ прави особено горди. Audi e-tron GT quattro докажува дека електричната мобилност може да биде одржлива, динамична и фасцинантна. Затоа тоа е важен дел од нашата посветеност на електричната мобилност“.

Од 2026 година, Audi ќе лансира само нови модели со електрични погонски системи на глобалниот пазар. Почнувајќи од 2025 година, целото производство на локациите на Audi ќе биде јаглеродно неутрално. Тоа веќе се случува сега во Брисел, Ѓер и Болингер Хофе, каде се произведува Audi e-tron GT quattro.

Софистициран систем за термичко управување за репродуктивни перформанси

Перформансите што му ја донесоа на Audi e-tron GT quattro наградата World Performance Car се обезбедени, во голема мера, благодарение на софистицираниот систем за термичко управување. Во Audi e-tron GT quattro тој систем се состои од четири термички кола. Тоа значи дека батеријата и компонентите на погонскиот систем остануваат на нивната идеална температура, што резултира со карактеристики на изведба кои можат да се репродуцираат во секое време.

Благодарение на интелигентното термичко управување, како и планерот на рути на патување, e-tron GT quattro ќе ја стави батеријата во идеален температурен опсег за полнење, во зависност од надворешната температура, дури и додека автомобилот вози - што е корисно за брзо полнење до 270 kW.

Audi продолжува да ја проширува својата победничка серија

Овогодинешната победа за Audi претставува севкупна единаесетта победа на World Car наградите за автомобили, со што брендот со четирите прстени станува најуспешен производител во историјата на доделувањето на овие награди.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Промо

Итно копче – технологија која спасува животи

Read more

Промовирани новите Limited Edition лименки на Златен Даб

Read more

Нова, иновативна PROBIOTIC линија на Виталиа

Read more

NAVEE N65 е електричен тротинет со кој може да поминете до 65 км со едно полнење

Read more
 

Ново

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Почна 75. Кански филмски фестивал

Читај повеќе

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе