Четири работи кои се случуваат кога жената ќе престане да има секс

Сексуалните терапевти открија што се случува со женското тело кога жената ќе престане да биде сексуално активна.

1. Опуштање на вагиналните ѕидови

Докторката Сари Купер објасни дека како што се намалува активноста со годините, вагиналните ѕидови се опуштаат.

„Ако повозрасните жени немаат редовни сексуални односи, вагиналните ѕидови се опуштаат, а ако повторно се одлучат на сексуални односи, тоа може да биде многу болно“, вели докторката.

2. Губење на либидото

Една од главните последици на неактивен сексуален живот е губење на либидото, односно незаинтересираноста за секс и уживањето во него.

„Луѓето кои се воздржуваат од секс со текот на времето почнуваат да се чувствуваат тромо, а желбата за секс полека исчезнува. Некои од моите клиенти тоа го опишуваат со изреката ‘Далеку од очи, далеку од срце’“, објаснува докторката.

3. Болни менструации

Жените кои немаат редовен секс најчесто наидуваат на проблеми со изразено болни менструални грчеви. Според терапевтот Роберт Шнајдер, сексот помага за ублажување на болката.

„Матката е мускул, а многу жени за време на оргазмот всушност доживуваат контракции на матката, што предизвикува побрзо исфрлање на крвта. Грчевите се намалуваат, а менструалната крв полесно излегува од телото. Исто така, може да дојде до зголемување на ендорфинот, што исто така помага кај менструалните грчеви“, вели Шнајдер.

4. Намалена вагинална лубрикација

Намалената сексуална активност со себе носи и намалено вагиналнo подмачкување.

„Младите жени на возраст од 20 или 30 години имаа многу естроген кој обезбедува ткивата да останат здрави, еластични и подмачкани за време на апстиненција. Кај жена на 60-годишна возраст, штом еднаш естрогенот исчезне, не се враќа“, вели терапевтот Лорен Страјкер.

Тагови
реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Љубов и секс

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Read more

Зошто не можат да најдат љубов? Лавот е егоист, Бикот предвидлив

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more
 

Магазин

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Читај повеќе

Рецепт на денот: Шницли во сос со сенф

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе