Четири ситуации кои се совршени за секс

Понекогаш не ви е потребна дополнителна причина за интимни моменти со партнерот, но сепак постојат ситуации кои се совршени за секс.

1. По тренинг

Студија од Универзитетот во Тексас покажа дека кај жените, по вежбање, е подобрена циркулацијата на крвта низ гениталиите за дури 169 проценти.

Освен тоа, по потењето во теретана жените имаат значително подобра претстава за својот изглед, па се повеќе подготвени и расположени за секс.

2. Две недели по менструација

Друга скорешна студија покажа дека по две недели од циклусот клиторисот расте за 20 проценти, па на многу жени им е полесно да доживеат оргазам. Токму во тој период настапува овулацијата, па е логично што телото сака повеќе акција.

3. По будење

Не само што во тој период од денот количината на тестостеронот е највисоко, туку и телото произведува најмногу окситоцин кој ќе ја засили врската меѓу партнерите, а ендорфинот ќе го подобри расположението.

4. Пред важна презентација

Многу истражувања укажуваат на тоа дека сексот ги смирува нервите, го намалува притисокот и ефектот од стресот. Една студија дури и докажа дека луѓето кои пред важна презентација доживуваат оргазам, се најмалку под стрес.

 

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Љубов и секс

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Read more

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Read more

Пет знаци кои откриваат дека партнерот повеќе не ве сака

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more
 

Магазин

Безделничењето е корисно за мозокот, ако го практикувате правилно

Читај повеќе
  • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе