Четири знаци дека јадете премногу сол

Натриумот e важен минерал во телото, но доколку претерате со внес на сол може да имате негативни последици на вашето здравје. Ова се знаци кои откриваат дека консумирате премногу сол.

Постојано сте жедни

Натриумот игра голема улога во одржување на рамнотежата на течностите во телото. Солта ни е потребна за да ја балансира количината на вода во организмот. Кога сме жедни, телото ни порачува дека во организмот има премногу натриум и дека со внес на вода треба да ја доведеме таа количина во рамнотежа.

Висок крвен притисок

Солта не е единствената работа која влијае на крвниот притисок. На крвниот притисок исто така влијае генетиката, стресот, телесната тежина и нивото на физичка активност, но долготрајното консумирање на храна со висок процент на натриум може да игра голема улога.

Идеалниот внес на сол подразбира околу 1500 мг натриум дневно, особено за оние кои имаат висок притисок.

Надуени сте

Што повеќе натриум ќе внесете, толку повеќе вода ќе се задржи во вашиот организам. За да се борите против чувството на надуеност треба да пиете многу вода, да пешачите по оброкот или да испиете чај со лимон.

Ве боли глава

Доколку имате главоболка навидум без причина, размислете што сте јаделе. Премногу сол може да предизвика ширење на крвните садови во мозокот и поради тоа ве боли главата.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Здравје

Зошто треба почесто да јадете лук?

Read more

Природни начини како да го контролирате високиот крвен притисок

Read more

Пет причини зошто треба да возите велосипед

Read more

Храна богата со калциум

Read more
 

Магазин

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни мускули со Памела

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешки гулаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Дај ми да се напијам

Читај повеќе

Каков секс сакаат жените?

Читај повеќе