Четирипати повеќе заразени туристи на Промахонас отколку на аеродромот во Атина

Атина, 13 јули 2020 (МИА) – Зелено светло за директни летови од Велика Британија и Шведска; интензивирање на контролите на граничниот премина Промахонас (Кулата) како и во внатрешноста; барање до надлежната Комисија на епидемиолози да ја разгледа можноста за забрана на панаѓури, се дел од одлуките, што ги соопшти портпаролот на грчката Влада, а биле донесени на денешниот состанок на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со професорот епидемиолог надлежен за COVID-19и заменик-министерот за цивилна заштита, јави дописничата на МИА од Атина.

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите објасни дека во периодот од 1 до 11 јули на влезните точки во земјата биле направени 67.797 тестови, од кои 218 (0,35 отсто) биле позитивни, но бројот на туристи заразени со COVID-19 бил четири пати поголем на Промахонас, отколку на пример, на атинскиот аеродром.

Со оглед на тоа дека од среда, на грчко- бугарската граница дозволен ќе биде влез само со потврда за негативен молекуларен тест, направен 72 часа пред патувањето, Пецас истакна дека потврдите детално ќе се проверуваат, а во случај на „неавтентичен, фалсификуван документ ќе се воведат предвидените санкции“.

Засилени контроли ќе има и на двата гранични премини со Албанија на лицата кои имаат право да влезат во Грција (сезонски работници, албански државјани со дозвола за престој во Грција и сл).

Пецас, на денешниот редовен брифинг со новинарите соопшти дека од 22 јули 2020 година ќе започнат директните летови од Шведска, една седмица порано, како што и беше веќе најавено, почнуваат летовите од Велика Британија, а се разгледува можноста кон крајот на јули да се даде зелено светло за директни летови од САД, но со задолжителен негативен тест.

-Бидејќи камбаната на опасност не бие само за пристигнувањата од странство, туку и за појавите на опуштеност во внатрешноста, беше побарано од Комисијата на епидемиолози, на нивниот денешен состанок да разгледа итната забрана на панаѓурите и останатите настани со масовни собири, најмалку до крајот на јули, рече Пецас.

Портпаролот на грчката Влада објасни дека од четвртокот до вчера, надлежните органи извршиле 590 контроли во цела Грција за почитување на здавствените протоколи и биле констатирани 63 случаи на прекршувања и изречени 87 казни во висина од 51.000 евра.

-Коронавирусот не си замина, туку е тука и се храни од неприфатливите појави на опуштеност, истакна Пецас.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Регион

Хрватскиот премиер позитивен на коронавирус

Read more

Во регионот рекорден број заразени, во Хрватска најмногу починати

Read more

Србија го прогласи црногорскиот амбасадор за „персона нон грата“

Read more

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе