ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Четворица нови позитивни на COVID-19 во Премиер лига

Четири лица од три клуба се позитивни на коронавирусот на последното тестирање што го спроведе англиската Премиер лига.

Од Премиер лигата соопштија дека во понеделникот и вторникот за COVID-19 биле тестирани 1.008 играчи и членови на персоналот, при што четири лица од три клубови биле позитивни.

„Играчите или членовите на персоналот кои се позитивни ќе мора да одат во самоизолација“, соопштија од лигата.

Во Англија пред евентуалното обновување на фудбалот беа спроведени 2.752 тестови, а досега има регистрирани 12 позитивни тестови.

Дваесетте клубови од англиската Премиер лига вчера едногласно изгласаа да се продолжи со тренинг со дозволен контакт што е важен чекор за продолжување на првенството.

Тренинзите без контакт и во помали групи од по пет играчи се дозволени од минатата недела, но сега клубовите „ќе може да тренираат колективно (до 10 играчи) при што ќе биде дозволен поблизок контакт со цел да се одземе топката, но и понатаму се ограничува непотребна физичка близина“, стои во соопштението од Премиер лигата.

Во Англија не е одигран ниту еден натпревар од март кога пандемијата со коронавирусот го блокираше спортот во целиот свет.

реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Фудбал

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Read more

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе