Чиа пудинг, вкусен оброк за доцен појадок

Чиа пудингот е вкусен и здрав десет кој секојдневно може да го консумирате без да имате грижа на совест. Може да го консумирате како брз и здрав оброк, но исто така треба да знаете дека е одлична замена за доцен појадок.

Има повеќе причини зошто треба да консумирате чиа семе. Чиа семето е одличен избор доколку имате проблеми со дигестивниот систем. Освен тоа, богато е со калциум, железо, магнезиум, цинк и витамин Б.

За да го подготвите потребни ви се: 50 мл. млеко, 3 супени лажици семе од чиа, 1 лажица овесни снегулки, половина банана, една мала нектарина, свежи капини, путер од бадеми и половина лажица цимет.

Смелете го чиа семето и оставете го на страна. Во меѓувреме, ставете млеко и половина банана во блендер и измешајте. Додадете чиа семе, овесни снегулки, путер од бадем и цимет во смесата од блендер и добро измешајте. После тоа, истурете во помала тегла и оставете го во фрижидер најмалку половина час.

Декорирајте со нектарина и капини и уживајте во здравиот оброк.

реклама

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Мафини со сирење и сушени домати

Read more

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Read more

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Read more

Рецепт на денот: Белгиски вафли

Read more

Магазин

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Читај повеќе

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Читај повеќе

Светот пред 250 милиони години

Читај повеќе

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Читај повеќе

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Читај повеќе

За што лажат мажите кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Читај повеќе