Чиле ги легализира истополовите бракови

МИА/КАЈГАНА
/ 10.12.2021 / 09:26

Чилеанскиот претседател Себастијан Пињера вчера го потпишал Законот за легализирање на истополовите бракови, откако тој претходно беше одобрен од Конгресот со историско гласање.

-Законот ги изедначува сите љубовни врски меѓу две лица, рече Пињера во владината палата Ла Монеда на церемонијата на која присуствуваа ЛГБТ активисти, претставници на граѓанското општество, пратеници и официјални лица.

Чилеанскиот Конгрес во вторникот го одобри законот што претставува пресвртница за оваа конзервативна јужноамериканска држава, која овој месец се подготвува за неизвесни претседателски избори.

URL

-Сите парови кои сакаат да ја живеат љубовта, да стапат во брак и да основаат семејство ќе можат да го сторат тоа достоинствено и со правната заштита што им е потребна и ја заслужуваат, без разлика на сексуалната ориентација, рече Пињера.

URL

Чиле долго време ја оддржуваше својата конзервативна репутација, дури и меѓу римокатоличките соседи. Меѓутоа, повеќето Чилеанци денеска ги поддржуваат истополовите бракови и во изминатите неколку години покажаа знаци на либерализација за различни социолошки и културни прашања.

Граѓанското партнерство во Чиле е легално од 2015 година, а со него на истополовите двојки им се дозволуваа во поголемиот дел, но не и сите, придобивки што ги уживаат брачните двојки.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе