Чиле го менува Уставот за да ги смири демонстрантите

Сантјаго, 11 ноември 2019 (МИА) – Чилеанската Влада се согласи да напише нов устав со кој ќе се замени сегашниот, кој потекнува од времето на диктатурата на Аугусто Пиноче, а со цел да да ги смири повеќенеделните насилни протести.

Министерот за внатрешни работи Гонзало Блумел изјави дека претседателот Себастијан Пинера, членови на претседателската администрација и политички сојузници се согласиле дека Конгресот ќе го води процесот на повторно пишување на уставот.

Чилеанците ќе гласаат за нацрт-уставот на референдум.

– Пред сè, треба да се фокусираме на целта – промена на општествениот договор кој е поставен како основен услов на нашите граѓани, рече Блумел.

Делови од Уставот се изменети неколку пати од 1980 година, кога беше прогласен, но критичарите велат дека новиот устав мора да вклучува заштита на социјалните права и да ја зголеми вклученоста на граѓаните во демократските процеси.

Противниците на промена на уставот тврдат дека постојниот устав е столб на стабилноста за Чиле, една од најбогатите земји во Јужна Америка.

Протестите избувнаа пред три недели поради зголемувањето на цените на билетите за метрото, а во нив досега загинаа најмалку 20 лица.

Демонстрантите постојано бараа нов устав. 

реклама

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Свет

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Read more

Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Моментот кога се случи експлозијата во Бејрут и што остана по неа

Read more

Вести

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

Читај повеќе

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Лажни осигурителни друштва мамат граѓани, предупредува АСО

Читај повеќе

Паднат процентот на заболени од тестирани во однос на минатата недела

Читај повеќе

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Читај повеќе

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да ја зголеми цената на останатите производи

Читај повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница

Читај повеќе