Читањето книги буди емпатија и помага да ги пребродите тешките моменти

Истражувањата покажаа дека читањето буди емпатија, чувство на поврзаност и припадност.

Читањето добар роман не само што релаксира, туку може да ви помогне да ги преработите личните емоции и да ги пребродите грижите, велат библиотерапевтите.

Истражувањата досега потврдија бројни придобивки. Студија од 2009 година спроведена на Универзитетот во Сасакс, Англија покажа дека читање во траење од само 6 минути го забавува пулсот и мускулната тензија и не прави потолерантни на животните проблеми.

„Страсните вљубеници во книжевноста добро знаат дека читањето книги го ублажува или целосно го елиминира чувството на осаменост. Кога читаме некој роман, минуваме часови и часови со истите ликови“, вели Марија Евгенија Панеро, психијатар од Центарот за емоционална интелигенција на Универзитетот Јејл.

Читањето може да создаде чувство на припаѓање, со што се задоволува потребата за заедништво.

Поврзувањето со ликовите и нивните искуства условува да ги усвоиме нивните особини, покажаа резултатите од истражување објавено во Psychological Science.

„Читањето може да спречи присетување на трауматични настани и искуства“, вели Розели Нект, психотерапевт од Њујорк.

Романот кој не може да го оставиме од раце е како ментален одмор.

„Фикцијата некое време не извлекува од реалноста. Кога повторно ќе се вратиме во реалноста, тоа што не загрижувало изгледа поинаку у делува полесно за совладување“, вели Нект.

Навиката за читање докажано може да помогне да станеме почувствителна личност.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Книги

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Read more

Што можат децата да научат од ликот на Хари Потер?

Read more

Научно објаснето: Еве како читањето го менува мозокот

Read more

Од кој книжевен жанр писателите најмногу заработуваат?

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе