Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Американскиот кошаркар Каваи Ленард ќе ги пропушти Олимписките игри во Париз.

Главен кандидат да го замени во тимот е првотимецот на Бостон Селтикс, Дерик Вајт.

Образложението зад одлуката на Ленард е донекаде нејасно, бидејќи тој се справуваше со повеќе повреди во текот на годините, вклучително и проблем со коленото.

Американската репрезентација и Лос Анџелес Клиперс утврдија дека е во негов најдобар интерес да одмори ова лето.

Ленард е двократен НБА шампион, а член на Клиперс е од 2019 година. Пред тоа го носеше дресот на Сан Антонио Спарс и Торонто Репторс.

Двапати беше МВП на финалето, шестпати учесник на Ол-стар, трипати избран во идеалната петорка, додека во два наврата беше најдобар дефанзивец на годината.

САД на Игрите е во група со Србија, Јужен Судан и Порторико.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе