Чоколаден банана леб

Одличен за појадок или ужина, послужен со шолја млеко или кафе.

Потребни состојки:

1 шолја брашно

½ шолја какао

1 лажичка прашок за пециво

½ лажичка морска сол

3 поголеми банани или 5 помали

2-3 лажици кокосово масло или путер

5 лажици кафеав шеќер или 2 лажици мед

1 јајце

1 шолја темно чоколадно исечкано на нееднакви делови

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени. Подгответе ја тепсијата за лебот.

Измешајте ги брашното, какаото, прашокот за пециво и морската сол. Во друг подлабок сад згмечете ги бананите со виљушка. Додадете го стопениот путер и измешајте. Потоа додадете го шеќерот или медот, јајцето и убаво измешајте.

Сувата смеса префрлете ја во чинијата со течната смеса, малку по малку и мешајте додека не се соединат. На крајот додадете дел од исечканото чоколадо.

Префрлете ја смесата во тепсија обложена со хартија за печење или премачкана со масло. Одозгора ставете го остатокот од чоколадото. Лебот печете го околу 60 минути.

Кога ќе го извадите од рерна оставете го да се олади 15 минути. Потоа внимателно извадете го од тепсијата, исечете и сервирајте со сладолед, путер од кикирики или џем.

Рокот на траење на овој леб е 4 дена.

Тагови
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Read more

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Магазин

  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе