За љубителите на јаткасти плодови

Чоколадни коцки со бадеми

Мирисен и вкусен десерт за вистинските љубители на комбинацијата со чоколада и јаткасти плодови.

Доколку сакате да екпериментирате, може да додадете рогач во прав, сецкано сушено овошје, јаболка.

Состојки:

200 гр. путер

200 гр. шеќер во прав

1 лажичка прашок за пециво

3 лажици какао

200 гр. брашно

3 јајца

100 гр. сецкани бадем

150 гр. чоколада

Глазура

100 гр. путер

100 гр. шеќер во прав

150 гр. чоколада

4 лажици. млеко

50 гр. сецкани бадеми

Начин на подготовка:

Изматете го путерот со шеќер и направете пенлива смеса. Измешајте го брашното со прашок за пециво, па додадете го и путерот.

Додајте го какаото измешано со малку врела вода, па потоа и јајцата. Кога смесата ќе се изедначи, додајте ги бадемите и искршената чоколада. Измешајте ги и печете во тава со димензии 20 x 32 цм, околу 20 минути на 200 степени.

Глазура:

На пареа истопете путер, шеќер, чоколада и млеко. Мешајте додека смесата се изедначи.

Прелијте преку топлиот колач и наросете со сецканите бадеми.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Рецепти

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Read more

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Read more

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Read more

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе