Чоколадни мафини

Подгответе вкусни и брзи чоколадни мафини.

Состојки:

200 грама чоколада за готвење

150 грама маргарин

125 грама шеќер

80 грама брашно

4 јајца

1 прашок за печење

Подготовка:

Во тенџере на оган растопете ги чоколадата и маргаринот и оставете ги да се изладат. Во друг сад изматете 4 белки, потоа додадете ги шеќерот и жолчките.

Откако смесата ќе стане пенеста додадете ги брашното, чоколадата со растопениот маргарин и прашокот за печење. Се добро измешајте, за да може целата смеса добро да се соедини.

Вака подготвената смеса ставете ја во калапи за мафини, печете 20 минути во загреана рерна на 180 степени.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Read more

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе