Десерт на денот

Чоколадни палачинки со овошен фил

Палачинките се секогаш одличен избор за десерт, појадок или лесна вечера, зависно од филот со којшто ќе ги комбинирате. Дали некогаш сте пробале палачинки со овошен фил?

Потребни состојки:

- 2 јајца

- 2 лажички шеќер

- 1 лажичка какао

- прстофат сол

- 120 г брашно

- 50 г путер

- 2 дл млеко

- 1 дл вода

Фил:

- 300 г јагоди или малини, по избор

- 3 дл кисела павлака

- 2 лажички шеќер

Подготовка:

Стопете го путерот и оставете малку да се олади. Во посебен зад измешајте ги брашното и какаото. Јајцата матете ги рачно или со миксер, па додадете ги шеќерот и солта.

Потоа додадете го стопениот путер и добро измешајте. Во садот додадете ја мешавината од брашно и какао, добро измешајте и постепено додавајте ги млекото и водата. Смесата ставете ја во фрижидер, да постои еден час.

За тоа време, исецкајте ги јагодите на мали парчиња, а ако се одлучивте за малини, исечете ги на половина и ставете ги во сад.

Додадете две лажички шеќер, добро измешајте ги и оставете ги половина час да пуштат сок. Потоа додадете ја киселата павлака, соединете го филот и ставете го во фрижидерот.

Палачинките ги пржите на двете страни, а откако ќе се оладат ставете од филот и виткајте ги. На крајот, може да ги посипете со шеќер во прав и да ги прелиете со стопено чоколадо.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Read more

Идеја за десерт: Мафини со јагоди

Read more

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more

Идеја за појадок: Мафини со јајца и сланина

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Читај повеќе