Човештвото пред закана од нови вируси, тврди лекарот кој ја откри еболата

Човештвото се соочува со голем број нови и потенцијално фатални вируси кои потекнуваат од африкански тропски шуми, тврди професорот Жан-Жак Мујембе-Тамфум, кој во 1976 година беше во тимот на лекари кои го открија вирусот ебола.

Мујембе вели дека ќе се појават нови патогени микроорганизми и дека тоа е закана за човештвото. Како млад научник, тој ги зел првите примероци на крв од тогаш мистериозната болест што предизвика крварење и смрт кај околу 88 проценти од пациентите и 80 проценти од болничкиот персонал во мисијата во Јамбуку, кога првпат беше откриена еболата.

Дури и денес, светот мора да се потпре на африканските научници во Конго и на други места како стражари за да предупредат на нови болести. Мујембе за CNN предупредува на многу зоонотски болести, односно болести кои се пренесуваат од животни на луѓе, како што се жолта треска, разни форми на грип, беснило, бруцелоза и Лајмската болест. Глодарите и инсектите често се преносители на болести од животно на човек. ХИВ, на пример, се појави кај еден вид шимпанзо, а САРС, МЕРС и COVID-19 преминаа на луѓе од непознати „резервоари“ во животинскиот свет.

Мујембе верува дека некои идни пандемии можат да бидат дури и полоши од пандемијата на коронавирусот.

Според истражувањето на Марк Вулхаус, професор по епидемиологија на заразни болести на Универзитетот во Единбург, секоја година се откриваат три до четири нови вируси, од кои повеќето потекнуваат од животни.

Експертите сметаат дека растечкиот број на нови вируси е првенствено резултат на еколошко уништување и трговијата со диви животни. Како што нивните природни живеалишта исчезнуваат, животните како стаорци, пчели и инсекти преживуваат таму каде што се уништуваат поголеми животни. Помалите животни можат да живеат со луѓе и постои сомневање дека тие пренесуваат нови болести на луѓето. Така, научниците ги поврзаа минатите епидемии на ебола со продорот на луѓето во прашумите. Во студија од 2017 година, истражувачите откриле дека 25 од вкупно 27 епидемии на ебола кои избиле покрај границите на прашумата во централна и западна Африка од 2001 до 2014 година, започнале на места на големо уништување на шумите две години порано.

Мујембе денес го предводи Конгоанскиот национален институт за биомедицински истражувања во Киншаса, кој е дел од светскиот систем за рано предупредување за нови болести.

– Ако патогенот се појавил во Африка, треба време за да се прошири низ целиот свет, рече тој, објаснувајќи дека ако вирусот биде откриен на време, Европа и остатокот од светот ќе имаат време да развијат нови стратегии за борба против новите вируси.

Научниците веруваат дека зоонотските болести како ебола и коронавирус се пренесени на луѓето за време на колење на диви животни, бидејќи во секое од овие животни може да се крие непозната болест.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Вести

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

Read more

Кинеската вакцина Sinopharm ефикасна во 72,51 отсто од случаите со COVID-19

Read more

Американската војска сака да гради фабрики на Месечината

Read more

Ново оружје против КОВИД: Прочистувач на воздух што убива 99% од вирусите

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy A12

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Tony Hawk’s Pro Skater“ пристигнува на Xbox, PS5 и Nintendo Switch

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Конечно: Вака изгледа смартфонот на преклоп Huawei Mate X2

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Читај повеќе

Кинеската вакцина Sinopharm ефикасна во 72,51 отсто од случаите со COVID-19

Читај повеќе

Ако користите некоја од овие 20 лозинки, веднаш сменете ја

Читај повеќе

Колку е опасно да го оставате телефонот на полнач преку ноќ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Samsung Galaxy A32 5G

Читај повеќе