Чудесна тројка на Дончиќ за победа на Маверикс

Кошаркарите на Далас Маверикс пред своите гледачи го победија Лос Анџелес Клиперс со 103:101, иако на крајот од првото полувреме за малку ќе прокоцкаа +25.

Далас по првата четвртина имаше голема предност од 30:15, а во тој дел од играта Словенецот Лука Дончиќ веќе имаше забележано 12 поени, шест асистенции и четири скока. На крајот на првото полувреме Далас дојде до предност од 25 поени (54:29), но натпреварот не беше решен со тоа.

Во продолжение гостите од Лос Анџелес постепено ја намалуваа разликата и поведоа во текот на последната четвртина. Сепак, двете тројки на Реџи Булок во последните две минути, како и невозможната тројка на Дончиќ, кога ја спаси топката да не излезе од теренот и ја погоди од далечина, на крајот пресуди во корист на домашните.

Тројката на Дончиќ особено го одушеви коментаторот на натпреварот, кој извика: „Лука магија!“ и додаде дека тоа го може само тој.

URL

Дончиќ мечот го заврши со 35 поени, 11 скока, пет асистенции и три загубени топки и по три скока. Тоа беше неговиот 25-ти натпревар во кариерата со 35 или повеќе поени, 10 или повеќе скока и пет или повеќе асистенции, што го прави само третиот играч во историјата на НБА кој одиграл 25 натпревари пред својот 25-ти роденден. Во февруари ќе наполни 24. Оскар Робертсон и Карим Абдул-Џабар се единствените кои го направиле тоа пред него.

Доријан Фини-Смит додаде 21, а Спенсер Динвиди 16 со шест асистенции. Прв стрелец на ЛА Клиперс беше Пол Џорџ со 23 поени, но загуби и десет топки.

Пеликанс победуваат, Џез губат

Њу Орлеанс го скрши Мемфис во вториот дел и на свој паркет победи со 113:102. Како стрелец во вториот дел се истакна Си Џеј Меколум кој го заврши натпреварот со 30 поени и девет асистенции, а шутираше 7/13 за тројки. Добро го следеа Брендон Инграм и Лери Ненс Јуниор во домашниот тим, двајцата постигнаа по 19 поени, додека Ненс Џуниор на тоа додаде седум скока и две блокади.

По првото полувреме Џа Морант веќе имаше 24 поени за Мемфис. Натпреварот го заврши со 36 поени, седум скока и четири асистенции, но тоа беше премалку за гостите.

По 5:0 пред своите навивачи првиот домашен пораз сезонава го забележаа играчите на Јута Џез. Њујорк беше подобар од нив 118:111. Гостите до славјето ги предводеше Џејлен Брунсон, кој постигна 25 поени со осум асистенции.

Резултати од НБА:

Њу Орлеанс - Мемфис 113:102

Далас - ЛА Клиперс 103:101

Јута - Њујорк 111:118

Портланд - Сан Антонио 117:110

Сакраменто - Бруклин 153:121.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе