Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Планетата Земја нуди многу природни богатства, а еден исклучителен примерок имаме во нашето балканско соседство.

Древни градски ѕидини, смарагдни водопади, амфитеатри за гладијаторски борби, острови чија површина изгледа како површината на Месечината, сафирни лагуни... Звучи како земја од роман, нели? Сепак, сето ова може да се најде во Хрватска.

Туристичката понуда на земјата вклучува бројни природни и историски богатства познати низ целиот свет. Сепак, вреди да се посетат и помалку познатите места кои, подеднакво го заслужуваат нашето внимание како и некои популарни туристички дестинации.

Во тој контекст, ви го претставуваме островот Баљенац (или Бављенац), познат и како остров-отпечаток.

Островот Баљенац

Луѓето често се прашуваат кој го „создал“ островот-отпечаток. Дали е можеби вештачка креација или е природно чудо? Одговорот е - и двете. Изгледот на островот доаѓа од структурите, таканаречените суви ѕидови кои се протегаат по целиот остров.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Geografski kutak (@geokutak)

Ѕидовите се разгрануваат со брановидни, кружни движења, па изгледаат како отпечаток од човечки прст. Во комбинација со кружниот облик на територијата, патеките од камените ѕидови му даваат на островот уникатен изглед, што непогрешливо потсетува на отпечаток од човечки прст кога ќе го погледнете одозгора.

Островот Баљенац се наоѓа веднаш до островот Каприје во Шибеник, а жителите на ова место го користеле необичниот остров како своевидна земјоделска област. Тие успеале да ја исчистат дивата вегетација и да изградат ѕидови со голи раце, со цел да создадат лозја и обработливо земјиште, каде што ќе можат да садат смокви и други плодови.

Денес, овој мал остров е под заштита на УНЕСКО и служи како сведоштво за една историја.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Чек дис аут

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Read more

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Read more

Запознајте го Орео, кучето кое помага на болни деца

Read more

Тинејџерка тргнува на пат околу светот со авион, сака да сруши рекорд

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе