Чудо во медицината: Сите пациенти оздравеле по лекување со експериментален лек против канцер

Експериментален лек против рак покажа досега невидени резултати во мало испитување на повеќе од десетина заболени од рак на ректум. Кај сите пациенти болеста почнала да се повлекува и на крајот целосно исчезнала.

Студијата за лекот Достарлимаб е објавена во The New England Journal of Medicine и според резултатите, туморите целосно исчезнале кај сите пациенти кои го зеле лекот.

Станува збор за 12 пациенти кои сега се излечени и здрави, без некакви нуспојави. Лекот го земале секои три недели во период од 6 месеци.

Лекот е развиен од американската биотехнолошка компанија Tesaro, продаден е на GlaxoSmithKline во 2019 година. За првпат е одобрен за лекување на канцер во 2021 година. Лекот е дизајниран да блокира одреден протеин инволвиран во заразени клетки со рак, наречен PD-1.

Со оглед на тоа што студијата е спроведена само на 12 пациенти, не може да се смета целосно за исправна, односно потребно е да се спроведе многу пообемна студија за да се потврди ефикасноста и безбедноста на лекот.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе