Чудото од дете Алина Загитова е првата Русинка со злато на ЗОИ 2018

Петнаесетгодишната Алина Загитова беше големото изненадување во дисциплината уметничко лизгање на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг. Таа го донесе првиот златен медал за руските олимпијци во Јужна Кореја кои се натпреваруваат под името OAR (Olympic Athletes of Russia).

Додека сите очекуваа нејзината сонародничка Евгенија Медведева (18) да го понесе златото, Загитова одушеви со изведбата во слободен стил и заврши со 1,31 поени пред Медведева.

„Ми треба малку време да сфатам дека победив на Олимпијада“, изјави Загитова.

„Знаев дека немам простор за грешка. Рацете ми трепереа, но телото памтеше сѐ што учев на тренинг.“

Причината зошто руските олимпијци не настапуваат како Тим Русија е допинг скандалот од 2014 година на Зимските Олимписки игри во Сочи. Меѓународниот олимписки комитет по тригодишна истрага лани донесе одлука да ѝ забрани на Русија да се натпреварува. Настапот под ознаката OAR беше компромисно решение, со кое тимот не користи знамиња и симболи на Русија и не ги носи боите на земјата. Тоа значи дека медалите одат за тим OAR, а не за Русија.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Останати спортови

Полска ќе ги вакцинира олимпијците за ЛОИ и фудбалерите за ЕУРО

Read more

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Read more

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more
 

Спорт

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Читај повеќе

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Читај повеќе

Јуве без Роналдо против Аталанта

Читај повеќе

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Читај повеќе

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе