Чулев објави детали за случајот со нападнатата девојка во Штип

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев објави детали во врска со случајот за нападнататa девојка во Штип кој вчера ја вознемири јавноста.

Вчера, односно на ден 02.04 Секторот за внатрешни работи Штип презеде мерки и активности при што врз основа ги лиши од слобода лицата П.Р и С.А. од причини што истите на неутврдена дата во текот на месец јануари, оваа година започнале вербална расправија со оштетената К.А. која преминала во физички напад врз неа. Вербалниот напад започнал во куќата каде престојувала оштетената и продолжил на улица по што истите ја внеле во влез од зграда каде ја затвориле вратата и извршиле грубо насилство врз оштетената кое истовремено го снимале.

Во влезот од зградата, пријавените заедно физички ја малтретирале, при што телесно ја повредиле и ја загрозиле нејзината сигурност. Од тие причини, а врз основа на изјавите на сторителите на делото и оштетената, полициски службеници од СВР Штип преземаа мерки во врска со кривичното дело при што се извршени проверки односно извршен е увид во Facebook групата каде е објавен видео материјалот и врз основа на утврдените докази и факти во присуство на јавен обвинител од Штип од страна на оштетената извршено е препознавање на сторителите на делото и одземени им се мобилните телефони. Врз основа на горенаведното од страна на СВР Штип до ОЈО Штип поднесена е кривична пријава за кривично дело „Насилство“ по член 386 од кривичниот законик.

Во текот на денешниот ден пријавените се изведени пред судија на претходна постапка и за истите е определена мерка притвор, извести министерот Наќе Чулев на неговиот Facebook профил.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Хроника

Копајќи гроб ископал граната

Read more

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

Read more

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Read more

Две петгодишни деца тешко повредени во сообраќајка

Read more

Вести

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Читај повеќе

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе