Чувањето внуци добро влијае на менталното здравје на постарите луѓе

Истражувањата покажаа дека постарите луѓе ќе се чувствуваат помалку осамени ако ги одведат своите внуци на игралиште или повремено ги земаат од училиште.

Во една најнова студија биле анализирани податоците на речиси 200.000 испитаници од 21 земја и било утврдено дека редовното чување на внуците позитивно влијаело на менталната благосостојба.

За разлика од нив, оние кои во голема мера се грижеле за болен брачен другар сами, се чувствувале поосамено, пишува The Guardian.

„Гледаме јасни наоди дека грижата за внуците има позитивно, додека грижата за болен сопружник има негативен ефект врз осаменоста“, рече Самиа Ахтер-Кан од Кралскиот колеџ во Лондон.

Недостаток на поддршка во грижата за старите лица

Научниците прегледаа 28 претходни студии во кои беа вклучени 191.652 испитаници од 21 земја на возраст над 50 години за да ја анализираат врската помеѓу чувството на осаменост и неплатената грижа.

Едно истражување покажа дека оние постари од 60 години кои се грижеле за своите внуци во просек 12 часа неделно имале 60% помали шанси да се чувствуваат осамено од оние кои не го прават тоа.

Истражувањата покажаа дека волонтерските активности имаат ефект и на пониско чувство на осаменост. Спротивно на тоа, грижата за болен сопружник или роднина беше постојано поврзана со повисоки нивоа на осаменост и изолација. Авторите сугерираат дека грижата за партнерот може да предизвика чувство на изолација доколку нема поддршка од другите членови на семејството или организацијата.

Постарите луѓе имаат важна улога во однос на негата и волонтирањето

Авторите на студијата нагласуваат дека постои „голем контраст помеѓу различната нега“ и дека во некои контексти тоа е скапа и оптоварувачка активност, додека во други е профитабилна и значајна.

„Имаме тенденција да гледаме на постарите луѓе како приматели на нега и како на трошок за општеството во однос на пензиите и здравствените проблеми. Но, тие имаат важна улога во однос на негата и волонтерството и се вистинска предност за нашето општество“, вели Ахтер-Кан.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Живот

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Read more

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Read more

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Read more

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе