ЦИА има снимка што докажува дека саудискиот принц бил вмешан во убиството на Кашоги

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има снимка од разговор во кој саудискиот принц Мохамед бин Салман му наредува на брат му „да го замолчи Џамал Кашоги што е можно побрзо“, објави турскиот весник „Hurriyet“.

Весникот пишува дека директорката на ЦИА Џина Хаспел минатиот месец најавила дека на снимката се слуша разговор меѓу принцот и неговиот брат Халед бил Салман кој е саудиски амбасадор во САД.

Официјален Ријад досега категорично отфрла каква било вмешаност на кралското семејство во убиството на Кашоги.

Саудискиот новинар Џамал Кашоги последен пат беше виден жив кога влегуваше во зградата на саудискиот конзулат во Истанбул на 2 октомври.

реклама
Прва SportReality продавница во Македонија

Прва SportReality продавница во Македонија

Read more
Зошто не треба да го оставате кучето во кола кога е жешко? (Фото)

Зошто не треба да го оставате кучето во кола кога е жешко? (Фото)

Read more
Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Read more

Четириесет компании ќе добијат поддршка за отворање нова е-продавница

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Read more

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Read more

Втората руска вакцина против COVID-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Read more

Вести

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе

Колку училишта ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство?

Читај повеќе

Банките предвреме ќе ја исплатат пензијата за септември

Читај повеќе

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

Читај повеќе

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Читај повеќе

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Читај повеќе