Циметот е одличен зачин во борбата против вишокот килограми

Ново истражување објавено во Metabolism: Clinical and Experimental откри дека циметот може да помогне во процесот на слабеење, пренесува Health24.

Веќе илјадници години циметот се користи како медицинско средство, а денес често се користи во различни рецепти за колачи, како зачин во кафе, чај и други намирници.

Хемиската супстанца цинамалдехид е тоа што на зачинот му дава посебен вкус, боја и допринесува за согорување на клетките на мастите. Истражувачите заклучиле дека всушност циметот го забрзува метаболизмот бидејќи телото троши повеќе енергија за да ги обработи зачините во однос на друга храна.

Само една мала лажичка цимет содржи до 1,6 грама влакна, што е всушност повеќе од доволно од дневната потребна количина.

Циметот има антивоспалителни и антибактериски својства и помага во побрзо варење на храната, особено ако генерално јадете нездрава храна. Сепак, и покрај сите позитивни карактеристики на циметот, докторите предупредуваат дека треба да се употребува во умерени количини, бидејќи сепак не е магичен.

реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Здравје

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Read more

Истражување: Коронавирусот може да се „сокрие“ во ушите

Read more

Пет знаци дека пиете премногу вода

Read more

Неверојатната разлика меѓу носење и неносење маски

Read more

Магазин

  • filter

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Читај повеќе
  • filter

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Читај повеќе
  • play_arrow

Ретро разладување: Зошто треба да си купите фрижидер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тепачка во авион: Патници уапсени откако пијани одбивале да носат маски

Читај повеќе

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Читај повеќе

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешко во сос со печурки

Читај повеќе