Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Француската компанија Citroën ја претстави хибридната верзија на својот модел C5 Aircross.

Citroën ја збогати понудата на својот семеен SUV C5 Aircross со plug-in хибридна верзија, која им се придружува на веќе достапните опции за дизел и бензин.

Погонот Hybrid 136 вклучува додавање на 48V хибридна технологија на бензинскиот мотор Puretech. Citroën тврди дека благодарение на електричниот мотор од 21 kW и 6-брзинскиот автоматски менувач, 1,2-литарскиот мотор со 134 КС постигнува заштеда на гориво до 30% за време на градското возење. Овој Euro 6 мотор испушта 129 грама CO₂/км, што е речиси 12% помалку од дизел верзијата и 15% помалку од верзијата со „чист“ бензин.

Вртежен момент од 229 Nm е достапен при 1.750 вртежи во минута, а Citroën користеше VGT турбополнач за да обезбеди поголема моќност при помали брзини.

Очигледно, цените меѓу хибридот и дизелот не се многу различни, иако моторот е специјално развиен за хибридизација. Околу 40% од деловите се целосно нови и конфигурирани така што новата хибридна технологија не го загрозува просторот во багажникот и внатрешноста.

Хибридот овозможува помала потрошувачка на гориво без потреба од полнење гориво.

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Авто новости

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Read more

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Read more

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе

Само три Volkswagen модели ќе ја преживеат електрификацијата

Читај повеќе
  • filter

Пристигна: Новиот Volkswagen Tiguan има што да покаже

Читај повеќе

Маск ветува премаз што ќе спречи гребнатини на Cybertruck

Читај повеќе