Corvette C8 против Corvette C7

Трка во забрзување меѓу две убавици – стара и нова верзија на Corvette.

Кога ќе го погледнеме Chevrolet Corvette C8 гледаме моќен автомобил со заден погон, чиј 6.2-литарски V8 мотор произведува 495 коњски сили и забрзува од 0 до 100 мк/ч за помалку од 3 секунди.

Од друга страна го имаме C7, постарата верзија на Corvette, кој можеше да се пофали со издувен систем од нерѓосувачки челик, како и многу лесни тркачки тркала.

Оваа верзија исто така има 6.2-литарски V8 мотор што произведува 460 коњски сили. C7 е за нијанса побавен и му требаат 3,6 секунди за да стигне од 0 до стотка.

Затоа, на хартија, се чини дека C8 е побрз. Но, дали навистина е така?

Remote video URL
Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Авто новости

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Автомобили

 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе