COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Во првите шест месеци откако прележале COVID-19, на еден од осум пациенти за првпат му се дијагностицира психијатриско или невролошко нарушување, како што е мозочен удар, акутно крварење во черепот или мозокот, деменција...

Анализата предводена од Макс Такет од Одделението за психијатрија на Универзитетот Оксфорд открива дека на еден од осум пациенти кои прележале COVID-19 за првпат им е дијагностицирана психијатриска или невролошка болест во првите шест месеци по закрепнувањето.

Студијата што уште нема добиено независни критики од стручната јавност, е уште една во низата докази дека психолошкиот стрес што доаѓа со COVID-19 не може да се игнорира.

Покрај тоа, резултатот бил уште полош (секој трет пациент) кога истражувачите вклучиле пациенти со историја на психијатриски или невролошки нарушувања.

Британски експерти користеа здравствени досиеја за да оценат 236.379 хоспитализирани и нехоспитализирани пациенти во САД, кај кои беше потврдено дека имаат дијагностициран COVID-19 и ги споредија со група на пациенти со дијагностициран грип и други респираторни заболувања помеѓу 20 јануари и 13 декември 2020 .

Анализата, која ги зела предвид познатите фактори на ризик - возраст, пол, раса, постојни физички и ментални услови и социо-економски статус, открила дека инциденцата на невролошки и психијатриски заболувања по COVID-19 е 33,6 проценти. Од нив, 13 проценти немале историја на такви болести.

Заболувања и состојби кои ги погодуваат пациентите излекувани од COVID-19 најчесто се мозочен удар, акутно крварење во черепот или мозокот, деменција и психијатриски нарушувања.

Најновата студија ги поддржува податоците од претходните истражувања, кои покажаа дека на едно на пет лица има дијагностицирано психијатриско нарушување во првите три месеци по прележувањето COVID-19.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Здравје

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Read more

Четири знаци дека јадете премногу сол

Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе