COVID-19: Најмногу заболени во Скопје, епидемијата е под контрола

Скопје, 29 мај 2020 (МИА) – Поминаа два дена откако целосно е укинат полицискиот час во земјава, по посебни протоколи отворени се кафулињата и рестораните и дел од вработените се вратија на нивните работни места. Задолжително е носење маска и држење на растојание од два метра.

Надлежните апелираат и порај попуштањето на мерките, да нема опуштање и да се почитуваат препораките за заштита за да не се доведеме повторно во ситуација да мора да се воведуваат рестрикции.

Во изминатото деноноќие се регистрирани нови 38 заразени лица, а во моментов се активни 470 случаи на заболени од COVID-19.

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека сме исправени пред два избора – да се навикнеме безусловно да ги почитуваме мерките за заштита на здравјето кои се предуслов за нормализирање на состојбата или со непочитување на препораките да ризикуваме повторно враќање назад кон рестрикции и остри мерки.

– Почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите, се враќа слободното движење, а наскоро ќе се отворат и границите. Се отвораме како што тоа го прават сите земји околу нас и во светот,  посочува Филипче.

Анализите на епидемиолозите потврдиле оти состојбата е стабилна, а досегашната стратегија дала резултат.

– Го заштитивме здравствениот систем и ја одржавме епидемијата под контрола. Тоа беше предуслов да ги олабавиме рестриктивните мерки. Но, мерките за лична заштита остануваат да важат и мора целосно да се почитуваат. Задолжително носење маска или прекривка на устата и носот, одржување физичка дистанца, редовна хигиена и дезинфекција на рацете се мерки кои остануваат дел од нашето секојдневие. Со овие мерки ние продолжуваме понатаму и со нив ќе се заштитиме, порача министерот.

Во моментов најмногу активни случаи на заболени лица има во Скопје – 232 лица, во Куманово се активни 36,  во Штип-19, Прилеп-43, Тетово – 71, Струга – 9, Велес – 31, Битола – 7, Охрид – 8, Гостивар – 4 и Струмица –  1, Неготино – 5, Виница – 1, Кратово- 1 и Свети Николе- 1 активен случај.

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје, што беа регистрирани вчера, се од Сарај (7), Бутел (4), Чаир (3), Аеродром (3), Студеничани (2), Шуто Оризари (2), Гази Баба (1), Кисела Вода (1) и Карпош (1).

Досега во земјата се направени вкупно 27.023 тестирања на COVID-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 2.077 заболени од коронавирус, починаа 121, а оздравени се 1.486 лица.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Македонија

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Read more

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Read more

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Read more

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Read more

Вести

Италија забрани влез од 13 земји

Читај повеќе

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Читај повеќе

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Читај повеќе

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе