Автомобили

Covini 6SW: Суперавтомобил на шест тркала

2. декември 2019 - 13:06 | М.С.

Единствениот суперавтомобил на светот со шест тркала кој има дозвола за возење на јавните патишта е Covini 6SW.

Covini e мала италијанска компанија која се занимава со производство на суперавтомобили и има големи планови.

Covini 6SW дебитираше пред повеќе од 10 години, а може да го нарачате преку нивната интернет страница по цена од 640.000 долари без дополнителни трошоци.

Причината зошто има четири предни тркала е за да поминува полесно низ планинските предели и да кочи брзо и стабилно.

Covini 6SW го придвижува 4-2-литарски V8 мотор кој развива 500 коњски сили. Има шестстепен мануелен и шестстепен автоматски менувач кои се користени за моделите на Ferrari и Lamborghini.

Коментирај