Црна магија го повреди голгетерот на шведската лига

Напаѓачот на Сиера Леоне тврди дека црна магија е причината за неговата повреда поради која пропушти квалификациски натпревар на неговата репрезентација.

Мохамед Буја Туреј настапува за шведскиот шампион Јургорден и воедно го предводи нападот на репрезентацијата на Сиера Леоне. Изминатава сезона заврши како најдобар стрелец во Шведска со 15 голови.

За време на изминатава репрезентативна пауза тој ѝ се приклучи на Сиера Леоне во квалификациите за пласман на Африканскиот куп на нации 2021.

Откако играше на првиот натпревар дома со Лесото кој заврши 1:1, Туреј потоа го пропушти гостувањето кај Бенин откако наеднаш почнал да го боли ножниот палец. Но, за него не се работи за обична повреда.

„Немав никаква повреда на палецот кога играв против Лесото бидејќи никој не ме ни згазна ни удри. Но, почнав да чувствувам болка во палецот наредниот ден кога се вратив во хотелот каде што беше сместен тимот. Тимскиот лекар ме прегледа и не најде ништо. Потоа болката се засили кога дојде времето за тренинг, се рашири низ целото стапало и потоа низ целата нога. Тогаш решив да побарам мои роднини кои ме однесоа кај една жена на преглед“, вели Туреј за BBC кој очигледно веднаш знаел за што станува збор.

„Жената ми рече дека повредата на палецот е поради тоа што сум згазнал на духовна мина ставена специјално за мене од страна на личност која сака да добијам елефантијазија и со тоа да ми ја уништи кариерата. Исто така ми кажа и дека доколку сум отишол во болница или сум пробал стандардни лекови, тоа ќе било крај за мојата кариера“.

Елефантијазија е болест која се манифестира со зголемување и згуснување на долните екстремитети како последица на оток на ткивата. За фудбалер тоа би било фатално.

Тој смета дека станувањето најдобар стрелец во Шведска ја поттикнало личноста да реагира од љубомора. Фудбалерот навистина верува дека повредата на палецот од ногата му е од фрлена црна магија.

Туреј на својот facebook профил детално ја објасни целата приказна:

реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Read more

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Read more

Фудбал

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Read more

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Read more

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Read more

Лацио му нуди двојно поголема плата на Имобиле

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лацио му нуди двојно поголема плата на Имобиле

Читај повеќе
  • play_arrow

Актуелниот шампион на НБА убедлив против Лејкерс

Читај повеќе

Ник Кириос ќе го пропушти УС Опен

Читај повеќе

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Читај повеќе