УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Црвена звезда на пенали елиминирана од ЛШ

Кипарска Омонија успеа преку пенал-рулетот да ја исфрли белградска Црвена звезда од Лигата на шампиони и да ѝ го урне сонот за нов пласман во групната фаза.

Црвена звезда нема трета сезона по ред да игра во фазата по групи од Лигата на шампионите откако денеска заглави кај кипарскиот шампион Омонија.

Звезда одгра 1:1 откако прво инаше негатива по голот на Михаел Луфтнер во 31. минута, но израмни секунди пред полувремето преку Мирко Иваниќ.

Регуларните 90 минути завршија со тој резултат, а немаше промени ниту по продолженијата, па пеналите мораа да го решат победникот. А таму, утките на Диего Фалчинели и Милош Дегенек, наспроти сигурните реализации на Кипраните, ја чинат Звезда елиминација со 4:2 на пенали.

Remote video URL

Омонија патува во плеј-офот, последното коло пред фазата по групи, додека Звезда се сели во квалификациите за Лига Европа.

реклама

Фудбал

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Read more

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Спорт

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Читај повеќе

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе