Црвеното и преработеното месо се најголем ризик фактор за рак на цревата

Дури и мала количина црвено или преработено месо дневно, како конзервирана шунка или сланина, може да го зголеми ризикот од појава на рак на цревата, покажа едно најново истражување.

Студијата на експерти од Оксфорд што ја финансираше Cancer Research UK во која се вклучени податоци од Светската здравствена организација, нуди нови докази дека внесувањето црвено месо може да биде штетно за здравјето.

Истражувачите ги анализираа податоците на речиси половина милион луѓе кои учествуваа во студијата во Велика Британија. Во текот на шест години тие откриле дека кај 2.609 од испитаниците се појавил рак на цревата.

Консумирањето три парчиња сланина дневно може да го зголеми ризикот од појава на рак на цревата за 20%, а на секои 100.000 луѓе кои јаделе 21 грам црвено или преработено месо дневно, кај 40% била дијагностицирана оваа малигна болест.

Истражувањето за појавата на рак во Велика Британија исто така покажа дека 5.400 од 41.804 луѓе може да се заштитат од рак на цревата ако воопшто не јадат преработено месо.

Public Health England во своите истражувања наведува дека многу луѓе јадат премногу црвено и преработено месо, а стручњаците советуваат луѓето кои јадат ваков вид на храна да најдат начин барем да го намалат количеството.

Министерството за здравје на Велика Британија ги советува граѓаните кои јада повеќе од 90 грама црвено или преработено месо дневно да го намалат барем на 70 грама.

Преработеното месо како шунка, колбаси, виршли и салами е храна што содржи многу соли и конзерванси кои се штетни за организмот.

Се смета дека во хемикалиите за преработка на месото всушност се наоѓа главниот „предизвикувач“ на ракот.

Изложувањето на високи температури, како на пример готвењето на скара, може да ги реактивира канцерогените материи.

Експертите исто така потсетуваат дека говедското, свинското и јагнешкото месо содржат протеини што може да ги оштетат цревата во процесот на разградување.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Здравје

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Read more

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Read more

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Read more

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе