ЦУК: Падна потпорниот ѕид кај Детската клиника во Клиничкиот центар

Во ноември 2022 до ЦУК стигнале пријави од неколку граѓани, кои пријавиле дека потпорниот ѕид на улицата што минува веднаш до Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, над Клиниката за детски болести, е во лоша состојба, тој е накосен и постои опасност да падне.

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, рече дека од нивна страна веднаш биле известени Министерството за здравство, Градот Скопје и Општината Центар, како и МВР за да преземат мерки за да се заштитат животот и здравјето на граѓаните.

„За жал, една и пол година подоцна не е преземено ништо. Состојбата со ѕидот е уште повеќе влошена. Рано наутро добивме пријава дека дел од ѕидот е урнат, но прашање на ден, можеби и час, кога ќе се сруши преостанатиот дел од ѕидот, каде што се паркираат и возила, а се движат и лица што влегуваат во болницата“, рече Анеглов.

Апелира до Министерството за здравство, Градот Скопје и Општината Центар итно да се зафатат со надминување на опасноста.

Remote video URL
Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Македонија

Сончево и многу топло време, температури до 42°C

Read more

Голем дел од Скопје без струја

Read more

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Read more

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Read more
 

Вести

Сончево и многу топло време, температури до 42°C

Читај повеќе

Голем дел од Скопје без струја

Читај повеќе

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе