Cupra Leon официјално најавен пред премиерата

По бројните шпионски фотографии, новиот Cupra Leon конечно ќе дебитира на 20 февруари оваа година.

Шпанскиот бренд на спортски автомобили кој сега постои посебно од Seat, само што ја откри официјалната најава на својот спортски компактен автомобил.

Cupra наскоро ќе го претстави првиот Leon во историјата како самостоен бренд. Cupra Leon ќе пристигне во хетчбек верзија и караван, а од овој бренд очекуваат продолжение на успехот кој го имаше претходната генерација на овој спортски компакт.

„Leon Cupra беше бестселер, со скоро 44.000 продадени примероци“, изјави Вејн Грифитс, извршниот директор на Cupra. „Со лансирање на новата Cupra Leon ќе го зајакнеме брендот Cupra и ќе му дадеме нов идентитет на препознатливиот автомобил. Новиот Cupra Leon е кралот на Leon“.

Од Cupra потврдија дека новиот спортски Leon ќе биде првиот модел од серијата кој ќе има plug-in хибриден погон.

Минатата година Грифитс откри дека PHEV системот ќе го комбинираат со 1,4-литарски турбо мотор со електричен мотор за вкупната сила на системот од 245 коњски сили.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Авто новости

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Read more

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Read more

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Read more

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Автомобили

  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе