Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографија направена од роверот Curiosity  на Марс.

Селфи фотографијата на роверот е дело на камерата Mars Hand Lens Imager (MAHLI) и на научникот Кевин Гил, кој спои неколку фотографии во една.

На фотографијата се гледа роверот и три издлабени дупки. Исто така, видливо е и оштетувањето на средното тркало поради долгото движење низ грубата површина на Марс. Сепак, роверот функционира и НАСА пронајде решение за ублажување на штетата.

Фотографијата го покажува и опкружувањето на Curiosity во кратерот Гејл. Наскоро, на Марс ќе пристигне и роверот Perseverance, неговото пристигнување се очекува во февруари, 2021 година.

URL
Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Вести

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Read more

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Read more

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Read more

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Read more

Гик

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Читај повеќе