ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Букетите со цвеќе што им ги даваат на олимпијците на свеченото доделување на медалите на ЛОИ во Токио, имаат специјално значење.

Цвеќињата доаѓаат од североисточните јапонски провинции кои беа уништени од земјотресот и цунами во 2011 година и погодени од последиците од топењето на реакторот во нуклеарната централа Фукушима.

Освојувањето на олимписки медал е голем момент за секој спортист, но букетите – што ќе им бидат дадени на над 5.000 олимписки и параолимписки победници - имаат посебно значење оваа годин: со нив домаќините им оддаваат почит на жртвите од несреќата во Фукушима.

Речиси 20.000 луѓе загинаа во катастрофите што ги погодија јапонските префектури Иват, Фукушима и Мијаги. Од овие провинции потекнува најголемиот дел од цвеќињата што ќе им бидат подарени на победниците на овогодинешните Олимписки игри.

Светложолтите сончогледи, кои доминираат со букетите, потекнуваат од провинцијата Мијаги и ги засадија членовите на семејството на загинатите деца. Семејствата засадија цвеќиња на падините на ридовите каде што нивните деца избегаа од цунамито.

Белите и виолетови цвеќиња потекнуваат од Фукушима и се одгледуваат како дел од иницијативата започната за заживување на локалната економија по катастрофата што го уништи земјоделството таму.

Малите светло сини цветови се одгледуваат во Иват, крајбрежна област уништена од цунамито во 2011 година. Букетот, исто така, се состои од светлозелени цвеќиња од аспидистра одгледани во Токио и избрани како претставници на градот домаќин на Игрите.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Чек дис аут

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Read more

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Read more

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Read more

Чернобил ги збуни научниците: Радијацијата расте, никој не знае зошто

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе