ЛА ЛИГА 2022/2023

Да не беше ВАР, Реал и Барса ќе имаа ист број на бодови

Доколку немаше интервенции од ВАР собата, по 25 кола во Ла Лига екипите на Барселона и Реал Мадрид сега ќе имаа ист број на бодови.

Благодарение на системот за видео арбитража, Каталонците освоија 4 бода, додека во исто време Кралскиот клуб загуби 5. Без корекции на одлуките, со помош на ВАР системот, шпанските гиганти би биле израмнети на врвот со по 61 бод.

Барселона во неделата навечер го совлада Атлетик со 1:0 како гостин во Билбао. Во 87. минута судијата Хесус Хил Мансано го поништи голот на Ињаки Вилијамс поради играње со рака на Икер Муниаин. Оваа одлука беше донесена по разгледување на ситуацијата со ВАР.

„Имаше допир на топката со рака, од страна на Муниаин, но не беше толку јавно и очигледно дека голот веднаш ќе биде поништен. А Де Јонг со подадена рака се избори за топката. Оваа одлука мораше да ја донесе судијата и ВАР не требаше да се меша“, изјави поранешниот елитен судија Алфонсо Перес Буруљ.

„Сѐ уште мислам дека топката го погоди Муниан во рамо. Погодокот не може да се поништи поради оваа ситуација. Оваа одлука нѐ чинеше бодови“, се жали дефанзивецот на Баскијците, Микел Балензиага.

Барселона е лидер на табелата со 65 бодови, а Реал Мадрид е на второто место со 56. Следното коло на програмата е токму големото дерби меѓу овие два ривала и тоа на „Камп Ноу“.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Фудбал

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Read more

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе