Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Списанието Forbes објави список на клубови со „најскапи дресови“, односно најпрофитабилни спонзорски договори во светот на фудбалот.

На врвот на листата е неприкосновениот Реал Мадрид, чиј договор со авиокомпанијата Emirates вреди 82,5 милиони долари годишно. Единствениот проблем за Мадрид е фактот дека овој договор истекува на крајот на следната сезона.

На второ место е Манчестер Јунајтед, кој добиваше 64,9 милиони долари годишно од TeamViewer. Овој договор важи до 2026 година.

„Бронзата“ ѝ припадна на Барселона, која се најде на врвот на Forbes листата највредни клубови во светот. На Барса спонзорот Rakuten годишно ѝ обезбедува 64,8 милиони долари. Оваа соработка ќе заврши во 2022 година.

Вака изгледа листата на фудбалски клубови со најпрофитабилни спонзорски договори:

Реал Мадрид & Emirates - 82,5 милиони, истекува во 2022 година

Манчестер Јунајтед & TeamViewer - 64,9 милиони, истекува во 2026 година

Барселона & Rakuten - 64,8 милиони, истекува во 2022 година

ПСЖ & Accor - 57 милиони, истекува во 2022 година

Арсенал & Emirates - 56 милиони, истекува во 2024 година

Ливерпул & Standard Chartered  - 55,3 милиони, истекува во 2023 година

Челси & Three - 55,2 милиони истекува во 2024 година

Јувентус & Jeep - 53,1 милиони, истекува во 2023 година

Тотенхем & AIA - 50 милиони, истекува во 2027 година

Баерн & Deutsche Telekom - 35,4 милиони, истекува во 2023 година.

URL
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Фудбал

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Read more

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Read more

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе