Џабе драмата: ЕУ сега има и повеќе гас отколку што ѝ треба

Европската Унија ја намали потрошувачката на гас повеќе од планираното, се вели во извештајот на Европската комисија.

Европската комисија го објави планот REPowerEU во 2022 година, неколку месеци откако руските трупи влегоа во Украина, барајќи од членките доброволно да ја намалат потрошувачката на гас за 15 отсто со цел да се намали зависноста од увозот од Русија, да се диверзифицира снабдувањето и да се поттикне производството на обновлива енергија.

Од август 2022 година до март 2024 година потрошувачката на гас е намалена за 18 отсто, што значи дека ЕУ заштедила 125 милијарди кубни метри гас, покажуваат пресметките на ЕК во извештајот „Две години REPowerEU“. Најмногу ја намалија потрошувачката Данска и Финска, за околу 40 отсто. Во Летонија, Шведска, Литванија и Естонија е намален за околу 30 отсто.

Од август 2022 година до март оваа година, Хрватска ја намали потрошувачката на гас за 17 проценти и се рангираше рамо до рамо со Италија и Чешка. Во групата се и Романија, Австрија, Грција, Германија и Белгија, каде што се намали за 19 до 16 отсто.

Според податоците на Европската комисија, само пет земји ја намалиле потрошувачката за помалку од целните 15 проценти. Во Шпанија е намалено за 12 отсто, во Словенија за десет отсто, во Полска за осум отсто, а во Ирска за четири отсто. Малта беше единствената што ја зголеми потрошувачката во набљудуваниот период, за 10 проценти. Кипар не користи природен гас.

Норвешка е главен снабдувач

ЕУ, исто така, значително го намали уделот на рускиот гас во увозот, од 45 отсто во 2021 година на само 15 отсто во 2023 година, кога се вклучени испораките на гасоводот и течниот гас, според пресметките на Комисијата. Членките на ЕУ го заменија рускиот гас со увоз од други земји. Најголеми добавувачи денес се Норвешка и САД, со учество во увозот од 34, односно 20 отсто, според податоците од март 2024 година.

Во исто време, ЕУ ја поддржува гасната инфраструктура на таргетиран начин за да обезбеди задоволување на непосредните потреби за гас, наведува Комисијата, издвојувајќи 1,6 милијарди евра инвестирани за зголемување на капацитетот за примање течен гас на Крк и за изградба на гас. инфраструктура од Хрватска до Унгарија и Словенија, како и во инфраструктурата во Италија и Полска.

Сонцето и ветерот го надминаа гасот

Во исто време, ЕУ го зголеми производството на енергија од обновливи извори и за прв пат во 2022 година произведе повеќе електрична енергија од ветер и сончева енергија отколку од гас, се посочува во извештајот.

Инсталираниот капацитет за соларна и ветерна енергија се зголеми од 2021 до 2023 година за 36 отсто, според проценките на индустријата, заштедувајќи приближно 24 милијарди кубни метри гас.

Рекордни скоро 96 гигавати нов соларен капацитет е инсталиран од 2022 година, вклучувајќи 56 гигавати само во изминатата година, Комисијата цитира податоци од здружението на производители SolarPower Europe. До крајот на деценијата Унијата сака да го зголеми капацитетот за производство на електрична енергија од сончева енергија од сегашните 260 на најмалку 700 гигавати.

Капацитетите на ветерните електрани се зголемени за 33 гигавати од 2021 година, на вкупно 221 гигавати, покажуваат податоците на здружението Wind Europe.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе