Џабе санкции: Русите увезоа над илјада луксузни автомобили вредни стотици милиони долари

Најмалку 1.319 луксузни автомобили со вкупна вредност од 229,6 милиони долари се увезени во Русија по воведувањето на санкциите на САД и ЕУ, пишува „Верстка“, повикувајќи се на доверливи податоци на Федералната царинска служба.

Санкциите за забрана за извоз на луксузни автомобили во Русија беа објавени на 15 март 2022 година. Веднаш потоа, увозот на луксузни странски автомобили во земјата опадна: во преостанатите девет и пол месеци од 2022 година, само 378 автомобили во вредност од 100.000 долари или повеќе поминале низ руската царина.

Но, со почетокот на 2023 година нивниот број „закрепна“ поради паралелниот увоз. До средината на октомври во Русија веќе беа увезени 941 луксузен автомобил. Ова одговара на нивото на понуда пред санкциите.

Најпопуларни скапи странски автомобили беа Land Rover (551 автомобил по воведувањето на санкциите), Mercedes-Benz (226 автомобили) и Porsche (177 автомобили).

Исто така, во текот на 19-те месеци на рестрикции, увезени се најмалку 104 возила BMW, 99 Audi, 97 Toyota, девет Cadillac, седум Rolls-Royce, шест џипови и едно Maserati.

Дополнително, во Русија пристигнаа најмалку 42 суперавтомобили: 32 Lamborghini и десет Ferrari возила. Најскап увезен автомобил беше Ferrari 812 Competizione за речиси 534 илјади долари.

Вкупно 12 компании се занимавале со увоз на странски автомобили во вредност од над 100 илјади долари. Автомобилите се увезуваа главно преку посредници во трети земји. Најчесто тоа биле компании од Киргистан, Турција, ОАЕ и Белорусија.

Во август, рускиот претседател Владимир Путин побара службениците да се префрлат на домашни автомобили. Според него, автомобилите ќе бидат „поскромни од порано“, но нема ништо лошо во тоа.

„Напротив, тоа е дури и добро - целата таа прекрасна бирократија мора да разбере дека треба да се стремиме да развиваме домашни брендови, домашни автомобили“, рече тогаш Путин.

На почетокот на ноември, шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, купи автомобили Mercedes и GMC за командантите на безбедносните сили на републиката кои се борат во Украина.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе