Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Ако сте имале секс со многу жени, тоа не значи дека сте добар љубовник, така што фалбите во бројки не значат многу.

Зошто е формирано некое општо мислење дека мажите кои имале многу сексуални партнерки се одлични во кревет? Едно истражување спроведено на Универзитетот во Глазгов на 15.000 испитаници за нивните сексуални навики покажа дека, со исклучоци, секако, жените се наклонети да кажуваат помала бројка на сексуални партнери од реалната, а мажите повисока. Ова секако, не ве шокираше, нели?

Жените генерално ја намалуваат бројката бидејќи на промискуитетните жени им се суди пожестоко отколку на мажите со голема сексуална активност со различни партнерки.

Да ги ставиме настрана двојните станарди, факт е дека мажите повеќе се фалат со бројот на сексуални партнерки и неретко претеруваат со фалењето, во најголем број случаи бидејќи сакаат да бидат доживеани од жените како сексуално надмоќни и исклучително вешти љубовници врз основа на бројот на жени со кои спиеле.

Ваквото, но и реалното кревање на „контото“ на жени со кои имале секс има „примена“ и во тоа како ги доживуваат другите мажи.

Без разлика на мотивите, дури и ако бројките се точни, тоа не гарантира дека мажот е вешт љубовник, туку дека е добар во тоа да стигне до фазата секс, што е вештина сама по себе.

За да се стигне до високата бројка на сексуални партнерки, особено на помлади години, тоа значи дека тие мажи претежно имаат кратки врски или сексуални средби за една ноќ, а не длабоки и значајни врски и односи со жените. Тоа значи дека сексот почнува да станува „активност по формула“ што носи поголем ризик да биде лош, отколку да биде (по)добар со тек на време.

Го прават генерално истото, само со различни жени, што не им „дозволува“ да го прошират „репертоарот“ на сексуални вештини. Иако имаат многу секс, тоа не значи дека експериментираат или доживуваат нови сексуални искуства.

На крајот на краиштата, ги има и исклучоците кои учат по нешто од секое сексуално искуство, со истата или со различни жени. Но едно е сигурно – без разлика на вашата бројка, никој не сака фалбаџија.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Љубов и секс

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Read more

Неколку особини на совршениот маж

Read more

5 работи кои можат да предвидат развод

Read more

Најлошите љубовни комбинации во хороскопот (втор дел)

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе