Дадилката на Коста – клучен сведок во случајот со масакрот во „Рибникар“, пишуваат српските медиуми

За случајот со масовното убиство во српското училиште „Владислав Рибникар“ во Обвинителстото ќе биде сослушан клучниот сведок – дадилката, пишува српскиот портал „Телеграф“.

За време на распитот во полиција, мајката на 13-годишниот Коста, меѓу другото, изјави дека дадилката поминувала време со момчето и се грижела за него.

„Истрагата смета дека преку нејзиниот распит ќе ѝ бидат познати многу дополнителни детали од животот на момчето, но најважно е од дадилката да се дознае каков навистина бил односот на мајката и таткото со Коста и обратно. Таа жена порано го чувала К. К., но и сестра му“, вели извор од истрагата за „Телеграф“.

Во текот на изминатата недела Вишото јавно обвинителство во Белград почна истрага против мајката на момчето, а веќе се води кривична постапка против татко му.

Против мајката се води преткривична постапка со цел да се утврди дали во нејзиното дејство се содржани елементите на кривичното дело запуштање и малтретирање малолетно лице, а за таткото се води истрага за кривично дело тешки дела против општата безбедност.

Таткото и мајката на момчето К. К. (13) првпат јавно проговорија 22 дена по масакрот.

„На тој 3 мај завладеа вечна тишина во која секој ден тивко плачеме од неизлечива болка и тага за секое невино дете што загина, како и за Драган, кој со толку љубов се грижеше за децата. Длабоко и искрено жалиме. Примете го нашето сочувство до секое семејство за нивната загуба, што е и наша загуба. Засекогаш во тага, семејството Кецмановиќ“.

На 3 мај 13-годишниот Коста уби 9 ученици и чуварот во училиштето, а потоа рани уште шест лица, меѓу кои и наставник.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Регион

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Read more

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Read more

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Read more

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе