Daimler ја најави електричната верзија на G-Kласа

Од Daimler најавија дека на пазарот ќе се појави потполно електрична верзија на G-Класата.

G- Класа се едни од најскапите модели во богатата понуда на Mercedes, а реално е да се очекува дека електричната верзија ќе биде уште поскапа.

Ќе се продава под ознаката EQ и ќе го следи EQC кросоверот и другите електрични модели на германската компанија.

Меѓутоа, познато е дека електричната G-klasa веќе постои, а неа ја креира австриската компанија Kreisel Electric. 

Електричната класа развива 483 коњски сили и од 0 до 100 км/ч забрзува за 6,8 секунди до 183 км.

Капацитетот на батерија изнесува 80 kWh.

Засега не е позната информацијата кога ќе се појави на пазарот.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Авто новости

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе