Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Германскиот производител на моторни возила работи на нов производ кој ќе ја воодушеви планетата.

Германскиот производител Daimler Truck работи на камион со горивни ќелии што работи во течен водород кој ќе има опсег од 1.000 километри со полн резервоар, соопшти компанијата.

Првичните тестови веќе започнаа, со цел да се тестира „водородната флота камиони“ на пат кон средината на оваа деценија.

Daimler Truck планира да го пушти возилото во производство во втората половина на деценијата. Камионската индустрија е под притисок од ЕУ да ги исполни обврзувачките цели за заштита на климата.

Од новите модели се бара да испуштаат просечно 15% помалку јаглерод диоксид до 2025 година и најмалку 30% до 2030 година, во споредба со 2019-2020 година.

Производителите ќе подлежат на високи казни во случај овие услови да не бидат исполнети. Daimler Truck, кој се претставува како лидер на глобалниот пазар на комерцијални возила и вработува над 100.000 луѓе, веќе се обврза да премине од мотори со внатрешно согорување на почисти технологии како што се горивни ќелии и батерии.

До крајот на деценијата, компанијата има за цел да направи возилата без емисии да учествуваат со 60% од продажбата.

реклама

Производи што не треба да се користат по истекот на рокот

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Зошто никогаш не треба да заспиете пред да полета авионот?

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе